Pohádky a pověsti

Přestože Radim nepatří k obci, která by oplývala bohatou studnicí místních pověstí, i u nás se podařilo dohledat dávné a tajemné příběhy, kterým nemusíme ale můžeme věřit. I u nás vyrůstaly a vyrůstají děti, pro které jsou pohádkové příběhy zasazené do našich obecních reálií, sladkým pamlskem pro jejich neomezenou dětskou fantazii. Přesně takové sladkosti najdou, nejenom děti, právě zde.

autor Andrea Soukupová

Vypravování lidu – Foltýn

Panský mládenec rozmařilý životem jménem Foltýn, namluvil si hezké děvče, které jej milovalo opravdovou láskou. Mládenec však po čase nasytil se své lásky a vyhledal si jinou, ponechav jí svému osudu, jako mnoho jiných před touto. Zhrzená tato láska utrápila dívku k smrti. Jednoho večera Foltýn jdoucí z milostného dostaveníčka byl v „zádušním háji“ přepaden duchem zemřelé, který jej v náruč pevně stiskl a tančil – tančil s ním přes jeho zaklínání a prosby tak dlouho, až Foltýn vysílením padl, utýrán smrtelně – zemřel. Když potom „v zádušním háji“ a nebo i na louce „světélkovalo“ říkávali lidé, že neklidná duše Foltýnova zkoušena výčitkami zlého svědomí bloudí – a lidi straší.

Tajemství pana Volfarta

Pověst z doby, kdy se v Radimi postavila pevná kamenná tvrz, vypráví o pokladu, který čeká až přijdou “horší časy”.

Radimská pohádka

Záznam živého vysílání naší první radimské rozhlasové pohádky. Příběh je postavený na skutečných základech, tak jak to mohlo, ale nemuselo v Radimi kdysi dávno vypadat.