Ptačí hodinka v Radimi

Dec 6, 2020 | Zajímavosti

Slyšeli jste již o Ptačí hodince? Pokud ještě ne, Ptačí hodinka je progam určený všem zájemcům o přírodu, kteří se tak mohou jednoduše zapojit do mezinárodního vědeckého výzkumu. Ptačí hodinka se zaměřuje na sledování a studium populace zimujících ptáků v Česku. Program je organizován pod hlavičkou České společnosti ornitologické a jeho první ročník proběhl v roce 2019. Jsme velmi rádi, že součástí výzkumu jsou i pozorování v Radimi. Díky tomu můžeme sledovat, jak se v naší obci a jejím okolí vyvíjí populace zimujících ptáků. Vyhodnocuje se nejenom počet jedinců, ale především i druhová rozmanitost, která dobře vystihuje stav životního prostředí a podmínek pro jejich zimování. 

Dobrými a nadšenými pozorovateli jsou především děti. Však se také naše Základní a mateřská škola tomuto tématu pilně věnuje. Na školním dvoře a zahradě se daří pravidelně odchovávat nové generace sýkorek a vrabců. Stejně tak na spoustě zahrad v obci jsou rozvěšeny budky pro hnízdění a krmítka pro dokrmování. Všem kteří takto pomáhají ptákům k bezpečnému zimování patří velký dík. Minulá pozorování naštěstí potvrzují mírně se zlepšující trend. V roce 2020 byl na území naší obce nejpočetněji pozorován holub domácí, potom následoval vrabec polní, sýkora koňadra, vrabec domácí, hrdlička zahradní, pěnkava obecná, kos černý, červenka obecná a sýkora modřinka. Za zajímavé pozorování potom Česká společnost ornitologická označila volavku popelavou, žlunu zelenou a poštolku obecnou. Seznam nejpočetnějším druhů na kolínském okrese si můžete prohlédnout na obrázku.

Další Ptačí hodinka pro rok 2021 proběhne již brzy a to 8.-10. ledna. Zúčastnit se může opravdu každý, stačí si najít pohodlné místo jako například zahrada, pole, les a přesně 60 minut zaznamenat nejvyšší pozorovaný počet jednoho ptačího druhu v jeden okamžik. V průběhu tohoto lednového víkendu potom můžete provést i několik různých hodinových pozorování a to jak na stejném, tak i jiném vhodném místě. K pohodlému a jednoznačnému určení ptačího druhu a následnému záznamu slouží přehledný formulář, který se vyplní a následně elektronicky odešle. Vše je dostupné a dobře vysvětlené na www.ptacihodnika.cz. Odměnou Vám pak bude zasláno grafické vyhodnocení s odborným komentářem od České společnosti ornitologické a samozřejmě dobrý pocit.

Pokud máte zájem se pozorování zúčastnit a nemáte přístup k internetu, můžete se obrátit 602228433 a my vám rádi s formulářem a jeho odevzdáním pomůžeme.

Tomáš Růžička

DALŠÍ ČLÁNKY

Stanice Radim

O železniční trati Pečky – Kouřim jsem se v různých souvislostech zmínil již několikrát. Přesto trať, která slouží Radimákům více než 140 let, si jistě zaslouží svoji vlastní kapitolu, která čeká na svoje zpracování. Dnes bych se rád podělil aspoň o zajímavou...

Zajímavé Velikonoce

Dočkali jsme se. Po zimě nastupuje jaro a s ním přicházejí Velikonoce. Pokud se Vám zdá, že letos jsou tyto svátky jara později, máte pravdu. Loni jsme slavili velikonoční neděli již 4. dubna, letos ji slavíme až 17. dubna. Důvodem je pohyblivost těchto svátků....

Prokop

Každý Radimák by měl znát příběh svatého Prokopa, zřejmě našeho nejbližšího svatořečeného rodáka, kterému věnuji toto krátké povídání. Svatý Prokop se narodil v blízké Chotouni. Datum jeho narození není známo, ale odhaduje se, že mohl být vrstevníkem sv. Radima. Toto...

Havrani

Zima se aspoň na chvíli usadila i v naší Polabské nížině a příroda se tradičně uložila ke spánku. Rozhodně by se ale ke spánku neměli ukládat nadšení milovníci přírody. Pro pečlivého pozorovatele je stále co obdivovat. Teď je například ten správný čas zasypat...

Počasí včera a dnes

V minulém příspěvku jsem se dotknul lokálního počasí, drobné srážkové anomálie v Radimi. Zajímavý je ale i celkový pohled, srovnání vývoje počasí současného roku 2021 a počasí, jaké zažili Radimáci přesně před sto lety. Kdo by čekal ladovskou zimu, byl by...

Hledá se kolo od Jouzy

Není to tak dávno, co jsem na Radimáčku publikoval příběh Jouzův. Příběh jednoho významného rodu, který ovlivnil i radimskou historii. Jsem velice rád, že díky panu Ing. Michalu Jouzovi můžeme ve vyprávění dále navázat. Díky jeho péči je dobře popsán následný vývoj...

Lidé v pralese

Při nedávném rozhovoru s panem starostou jsem se dozvěděl, že zájem čtenářů o radimskou obecní knihovnu je tak malý, že se už nevyplatí držet knihovnu pravidelně otevřenou. Osobně jsem přesvědčen, že je to obrovská škoda. Je pravda, že dnešní doba nabízí daleko...

Kam o víkendu za tichem?

Čas od času je dobré si odpočinout od rušného koloběhu všedního života a to nejen obrazně. Dlouhodobá a intenzivní hluková zátěž, někdy také označovaná jako hlukový smog, má prokazatelně škodlivé účinky na naše zdraví. Proto není od věci vědět, kam je možné...

Kostel sv. Václava

Pokud se vydáme z Radimi směrem na jih, za chvilku se nám na obzoru objeví kostel sv. Václava ve Vrbčanech. Ohrazený kostel s oddělenou zděnou zvonicí stojí na malém návrší obehnán hřbitovní zdí a ochranným valem. Samotná obec Vrbčany se rozprostírá schovaná...

Příběh Jouzův

Genealogie, neboli nauka o rodokmenu, nabývá stále na větší a větší popularitě především díky digitalizaci a dostupnosti písemných pramenů. Nicméně znalost příbuzenských vazeb patřilo vždy k rodinnému stříbru a pro majetné a společensky významné rody přímo...