Ptačí hodinka v Radimi

Dec 6, 2020 | Zajímavosti

Slyšeli jste již o Ptačí hodince? Pokud ještě ne, Ptačí hodinka je progam určený všem zájemcům o přírodu, kteří se tak mohou jednoduše zapojit do mezinárodního vědeckého výzkumu. Ptačí hodinka se zaměřuje na sledování a studium populace zimujících ptáků v Česku. Program je organizován pod hlavičkou České společnosti ornitologické a jeho první ročník proběhl v roce 2019. Jsme velmi rádi, že součástí výzkumu jsou i pozorování v Radimi. Díky tomu můžeme sledovat, jak se v naší obci a jejím okolí vyvíjí populace zimujících ptáků. Vyhodnocuje se nejenom počet jedinců, ale především i druhová rozmanitost, která dobře vystihuje stav životního prostředí a podmínek pro jejich zimování. 

Dobrými a nadšenými pozorovateli jsou především děti. Však se také naše Základní a mateřská škola tomuto tématu pilně věnuje. Na školním dvoře a zahradě se daří pravidelně odchovávat nové generace sýkorek a vrabců. Stejně tak na spoustě zahrad v obci jsou rozvěšeny budky pro hnízdění a krmítka pro dokrmování. Všem kteří takto pomáhají ptákům k bezpečnému zimování patří velký dík. Minulá pozorování naštěstí potvrzují mírně se zlepšující trend. V roce 2020 byl na území naší obce nejpočetněji pozorován holub domácí, potom následoval vrabec polní, sýkora koňadra, vrabec domácí, hrdlička zahradní, pěnkava obecná, kos černý, červenka obecná a sýkora modřinka. Za zajímavé pozorování potom Česká společnost ornitologická označila volavku popelavou, žlunu zelenou a poštolku obecnou. Seznam nejpočetnějším druhů na kolínském okrese si můžete prohlédnout na obrázku.

Další Ptačí hodinka pro rok 2021 proběhne již brzy a to 8.-10. ledna. Zúčastnit se může opravdu každý, stačí si najít pohodlné místo jako například zahrada, pole, les a přesně 60 minut zaznamenat nejvyšší pozorovaný počet jednoho ptačího druhu v jeden okamžik. V průběhu tohoto lednového víkendu potom můžete provést i několik různých hodinových pozorování a to jak na stejném, tak i jiném vhodném místě. K pohodlému a jednoznačnému určení ptačího druhu a následnému záznamu slouží přehledný formulář, který se vyplní a následně elektronicky odešle. Vše je dostupné a dobře vysvětlené na www.ptacihodnika.cz. Odměnou Vám pak bude zasláno grafické vyhodnocení s odborným komentářem od České společnosti ornitologické a samozřejmě dobrý pocit.

Pokud máte zájem se pozorování zúčastnit a nemáte přístup k internetu, můžete se obrátit 602228433 a my vám rádi s formulářem a jeho odevzdáním pomůžeme.

Tomáš Růžička

DALŠÍ ČLÁNKY

Hledá se kolo od Jouzy

Není to tak dávno, co jsem na Radimáčku publikoval příběh Jouzův. Příběh jednoho významného rodu, který ovlivnil i radimskou historii. Jsem velice rád, že díky panu Ing. Michalu Jouzovi můžeme ve vyprávění dále navázat. Díky jeho péči je dobře popsán následný vývoj...

Lidé v pralese

Při nedávném rozhovoru s panem starostou jsem se dozvěděl, že zájem čtenářů o radimskou obecní knihovnu je tak malý, že se už nevyplatí držet knihovnu pravidelně otevřenou. Osobně jsem přesvědčen, že je to obrovská škoda. Je pravda, že dnešní doba nabízí daleko...

Kam o víkendu za tichem?

Čas od času je dobré si odpočinout od rušného koloběhu všedního života a to nejen obrazně. Dlouhodobá a intenzivní hluková zátěž, někdy také označovaná jako hlukový smog, má prokazatelně škodlivé účinky na naše zdraví. Proto není od věci vědět, kam je možné...

Kostel sv. Václava

Pokud se vydáme z Radimi směrem na jih, za chvilku se nám na obzoru objeví kostel sv. Václava ve Vrbčanech. Ohrazený kostel s oddělenou zděnou zvonicí stojí na malém návrší obehnán hřbitovní zdí a ochranným valem. Samotná obec Vrbčany se rozprostírá schovaná...

Příběh Jouzův

Genealogie, neboli nauka o rodokmenu, nabývá stále na větší a větší popularitě především díky digitalizaci a dostupnosti písemných pramenů. Nicméně znalost příbuzenských vazeb patřilo vždy k rodinnému stříbru a pro majetné a společensky významné rody přímo...

Záhady a tajemství dobřichovského kostela

Máte rádi záhady a historická tajemství čekající na svá odhalení? Pokud ano, potom nemusíte hned vyrážet na vzdálená exotická místa. Jedno tejemství čeká skoro za rohem a třeba ho odhalíte právě Vy. Asi každý z Radimi bude znát dobřichovský kostel Nejsvětější...

Radim sečtená v číslech

Momentálně probíhající sčítání lidu v České republice mě přivedlo k myšlence, podívat se do historie a zkusit z dostupých dat vytáhnout některé zajímavé statistiky. Předně se podívejme co všechno se historicky sčítalo. Dříve než počty obyvatel, první...

Šuplík, co zbylo na dně

V posledním díle našeho šuplíkového dobrodružství se nejprve podíváme na prvorepublikové stříbrné desetikoruny, dvacetikoruny a potom na několik zajímavých haléřů. Desetikoruny se razily čtyři po sobě jdoucí roky, a to od roku 1930 do roku 1933. Jednalo se o...

Šuplík, jeho další poklady

Uveřejnění našeho prvního článku na téma zapomenutých mincí z první republiky zatím nepřineslo žádné zázračné zbohatnutí, zřejmě nikdo doma nenašel 5 haléř z roku 1924. Proto přinášíme pokračování a nabízíme Vám další zajímavé informace o vzácnějších kusech...

První republika zapomenutá v šuplíku

Nedávno jsme se na Radimáčku dívali, jak vypadala Radim těsně před válkou, v období první republiky. Často nám v domácnostech z této doby přetrvaly po předcích předměty denní potřeby, a to díky jejich bytelné konstrukci, nebo jako uchovávaná památka....