Ptačí hodinka v Radimi

Dec 6, 2020 | Zajímavosti

Slyšeli jste již o Ptačí hodince? Pokud ještě ne, Ptačí hodinka je progam určený všem zájemcům o přírodu, kteří se tak mohou jednoduše zapojit do mezinárodního vědeckého výzkumu. Ptačí hodinka se zaměřuje na sledování a studium populace zimujících ptáků v Česku. Program je organizován pod hlavičkou České společnosti ornitologické a jeho první ročník proběhl v roce 2019. Jsme velmi rádi, že součástí výzkumu jsou i pozorování v Radimi. Díky tomu můžeme sledovat, jak se v naší obci a jejím okolí vyvíjí populace zimujících ptáků. Vyhodnocuje se nejenom počet jedinců, ale především i druhová rozmanitost, která dobře vystihuje stav životního prostředí a podmínek pro jejich zimování. 

Dobrými a nadšenými pozorovateli jsou především děti. Však se také naše Základní a mateřská škola tomuto tématu pilně věnuje. Na školním dvoře a zahradě se daří pravidelně odchovávat nové generace sýkorek a vrabců. Stejně tak na spoustě zahrad v obci jsou rozvěšeny budky pro hnízdění a krmítka pro dokrmování. Všem kteří takto pomáhají ptákům k bezpečnému zimování patří velký dík. Minulá pozorování naštěstí potvrzují mírně se zlepšující trend. V roce 2020 byl na území naší obce nejpočetněji pozorován holub domácí, potom následoval vrabec polní, sýkora koňadra, vrabec domácí, hrdlička zahradní, pěnkava obecná, kos černý, červenka obecná a sýkora modřinka. Za zajímavé pozorování potom Česká společnost ornitologická označila volavku popelavou, žlunu zelenou a poštolku obecnou. Seznam nejpočetnějším druhů na kolínském okrese si můžete prohlédnout na obrázku.

Další Ptačí hodinka pro rok 2021 proběhne již brzy a to 8.-10. ledna. Zúčastnit se může opravdu každý, stačí si najít pohodlné místo jako například zahrada, pole, les a přesně 60 minut zaznamenat nejvyšší pozorovaný počet jednoho ptačího druhu v jeden okamžik. V průběhu tohoto lednového víkendu potom můžete provést i několik různých hodinových pozorování a to jak na stejném, tak i jiném vhodném místě. K pohodlému a jednoznačnému určení ptačího druhu a následnému záznamu slouží přehledný formulář, který se vyplní a následně elektronicky odešle. Vše je dostupné a dobře vysvětlené na www.ptacihodnika.cz. Odměnou Vám pak bude zasláno grafické vyhodnocení s odborným komentářem od České společnosti ornitologické a samozřejmě dobrý pocit.

Pokud máte zájem se pozorování zúčastnit a nemáte přístup k internetu, můžete se obrátit 602228433 a my vám rádi s formulářem a jeho odevzdáním pomůžeme.

Tomáš Růžička

DALŠÍ ČLÁNKY

Kníže Karel I. z Lichtenštejna 1569 – 1627. Finance – majetek – politika

Mezi aristokratickými rody zemí Koruny české nejvíce rozporů vzbuzují Lichtenštejnové. Konfiskace jejich majetku dle tzv. Benešových dekretů v roce 1945 a lichtenštejnskou stranou vyvolané soudní (neúspěšné) spory mnohdy provázejí „vášně a hněv“, avšak donedávna...

Lichtenštejnové – 400 let knížecího rodu v Čechách

recenze výstavy Ve Slezském zemském muzeu v Opavě se konala výstava Knížata z Lichtenštejna – Páni země opavské a krnovské, kterou byl hodnocen význam tohoto rodu. Její kurátoři se zaměřili na lichtenštejnská panství na Moravě a ve Slezsku, ale královský...

Marie Majerová

Minimálně ve školních hodinách literatury se zřejmě každý z nás setkal se jménem Marie Majerové. České spisovatelky, novinářky a překladatelky. Někteří se možná seznámili i s jejím dílem. Málo kdo by asi ale věděl, co měla Marie Majerová společné s naší...

Zavíříme si nebo zavýříme si?

Jaro je zde a příroda nám to dává, stejně jako každý rok, pomalu ale jistě vědět. Já si myslím, že Radim a její okolí je krásná v každém ročním období, ale jaro v sobě skrývá ještě něco navíc. Něco jako energii života, která čeká na ten správný okamžik, kdy...

NAD STARÝMI FOTOGRAFIEMI II

Díky slavnostnímu otevření nového sportovního areálu, se mi naskytla možnost prostudovat několik starých fotografií s tímto tématem. Děkuji za zpřístupnění obecního i klubového archivu a všem kdo mi umožnili nahlédnout do svých rodinných sbírek. Úvodní fotografie...

Fiat 666NM

Velice mě potěšil zájem o nedávno zveřejněné fotografie z května/června 1945, dokumentující situaci v Radimi. Unikátní fotky tábora Rudé armády, protiletadlového oddílu s kánony 37mm, postaveného na louce u Dobřichova, pak pěkně doplnily původní...

Poslední školní den

K poslednímu červnu patří v naší zemi neodmyslitelně školní vysvědčení. Generace po generaci, prožívá radost ze studijních úspěchů a smutek z neúspěchů. Odměny či naopak tresty potom nabírají různých podob a jsou motivací či strašákem do dalších let....

Stanice Radim

O železniční trati Pečky – Kouřim jsem se v různých souvislostech zmínil již několikrát. Přesto trať, která slouží Radimákům více než 140 let, si jistě zaslouží svoji vlastní kapitolu, která čeká na svoje zpracování. Dnes bych se rád podělil aspoň o zajímavou...

Zajímavé Velikonoce

Dočkali jsme se. Po zimě nastupuje jaro a s ním přicházejí Velikonoce. Pokud se Vám zdá, že letos jsou tyto svátky jara později, máte pravdu. Loni jsme slavili velikonoční neděli již 4. dubna, letos ji slavíme až 17. dubna. Důvodem je pohyblivost těchto svátků....

Prokop

Každý Radimák by měl znát příběh svatého Prokopa, zřejmě našeho nejbližšího svatořečeného rodáka, kterému věnuji toto krátké povídání. Svatý Prokop se narodil v blízké Chotouni. Datum jeho narození není známo, ale odhaduje se, že mohl být vrstevníkem sv. Radima. Toto...