Momentálně probíhající sčítání lidu v České republice mě přivedlo k myšlence, podívat se do historie a zkusit z dostupých dat vytáhnout některé zajímavé statistiky.
Předně se podívejme co všechno se historicky sčítalo. Dříve než počty obyvatel, první záznamy sčítaly především hospodářský dobytek. Díky tomu víme, že v roce 1654 bylo v Radimi 5 koní, 5 prasat, 10 jalovic a 16 krav. Na konci 19. století už to potom nebyly jednotky, ale rovnou stovky kusů. Dále se sčítala půda. Naše obecní záznamy jsou plné sáhů, korců, jiter a lánů. Věděli jste, že jitro byla plošná jednotka plochy, kterou oráč byl schopen zorat od jitra do poledne? Navíc většina těchto jednotek se region od regionu lišila a tak není úplně jednoduché se dopočítat k přesným výsledkům. Naštěstí obyvatelstvo se vždy počítalo na jednotlivce a tak víme, že v roce 1842 žilo v Radimi 516 obyvatel v 62 chalupách. V roce 1890 žilo v obci 930 obyvatel ve 116 domech. Z toho výcházel průměr cca 8 osob na jednu domácnost. Celých 20% obyvatelstva tehdy navíc stále neumělo číst ani psát. Během dalších 80 let se tento průměr osob na jednu domácnost dramaticky snížil. V roce 1970 v naší obci žilo v průměru 3,4 osoby v jedné domácnosti a jejich gramotnost dosáhla 100%. Zanedlouho uvidíme k jakému průměru dospějeme v roce 2021.
Dalé se sčítaly studně. Tehdy jediný dostupný zdroj pitné vody. V roce 1970 bylo v obci 7 veřejných studní, dalších 171 studní bylo v soukromém vlastnictví. Nejstarší kopané obecní studně byly v zámku, v pivovaře, v Ševcovské ulici a ve škole. Později se vyvrtaly studně před OB a kvůli špatné kvalitě vody i druhá studně před školou. Nejhlubší studna v Radimi v roce 1970 byla pozůstatkem po radimské cihelně. Byla vykopaná po první světové válce a její hlouka činila úctyhodných 34 metrů.
Ze sčítání je taky možné vyčíst vývoj motorismu mezi roky 1970 a 1980. Zatímco v roce 1970 bylo v obci registrováno 65 motocyklů a pouze 35 automobilů o deset let později se tento poměr otočil na 38 motocyklů a 99 automobilů. V roce 1980 bylo v Radimi 328 bytových jednotek, z toho 260 vlastnilo televizor. Drtivá většina televizorů byla ale stále černobílá, pouhých 7 televizorů bylo barevných.
Populární statistikou je vždy spotřeba alkoholu. Však také výroba alkoholu byla součástí každého pořádného hospodářství a hostinec byl středem kulturního a společenského života. Místní šlechta historicky provozovala vlastní pipovar, vedený radimským sládkem. Vedle toho vinopalník navíc připravoval silné kořalky. Tedy v roce 1903 se ve třech radimských hospodách celkem vypilo 900 hl čepovaného piva a 15 hl kořalky, především žitné. V průměru na obyvatele tak vychází 91 litrů piva a 1,5 litru kořalky za rok. V roce 1970 průměrná roční konzumace piva vrostla na 121 litrů a místo žitné se začal pít hlavně rum. Podle celorepublikové statistiky je současná spotřeba piva v Čechách někde kolem 150 litrů na obyvatele za rok. Uvidíme, jaký vliv budou mít na spotřebu současná omezení v gastronomii. Jak vidíte statistika rozhodě není nuda a s odstupem času je dobré se na některá čísla zpětně podívat.