Kam o víkendu za tichem?

Jun 29, 2021 | Zajímavosti

Čas od času je dobré si odpočinout od rušného koloběhu všedního života a to nejen obrazně. Dlouhodobá a intenzivní hluková zátěž, někdy také označovaná jako hlukový smog, má prokazatelně škodlivé účinky na naše zdraví. Proto není od věci vědět, kam je možné v Radimi vyrazit za tichem a odpočinout si.

V dubnu letošního roku vznikla v rámci školního projektu speciální mapa hlukové zátěže uvnitř naší obce a v jejím nebližším okolí. Tato mapa dokonce vyhrála celostátní soutěž o nejlepší mapu na geografické téma za rok 2020/21, kterou pořádá Česká kartografická společnost a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze. S laskavým svolením jejího autora Davida Růžičky, si Vás dovolím s mapou a jeho zajímavými závěry seznámit.

Nejprve je dobré vědět, že hladina hluku se uvádí v decibelech (dB), což je logaritmická jednotka. Proto nárůst o pouhé 3 dB znamená již dvojnásobný hluk. Nárůst o 10 dB desetinásobnou hlukovou zátěž a posun o 20 dB znamená stonásobný skok. V našem běžném okolí jsme obklopeni spoustou různých zvuků. Naše dýchání samo o sobě vytváří hluk kolem 10 dB. Běžné pozadí v přírodě se pohybuje kolem 20 dB. Tichý hovor dosahuje v průměru 40 dB, ale hlučná konverzace i 60 dB. Velkým zdrojem je pak doprava. Například motocykl v plném výkonu může dosahovat až 100 dB a startující letadlo 120 dB. Hodnota 120 dB je už práh bolesti lidského ucha. Hygienické limity vyžadují držet úroveň hluku v nočních hodinách pod 40 dB, tzv. noční klid. Přes den by se člověk měl ideálně pohybovat v prostředí o průměrné zátěži do 50 dB.

A jak jsme dopadli v Radimi? Autor měřil průměrné hodnoty hluku na vybraných místech v naší obci a jejím okolí a zároveň zaznamenával minimální a maximální dosažené hodnoty. Podle dosažených výsledků je vidět, že největším zdrojem hluku v naší obci je doprava. Nejhorší zaznamenaný průměr byl vysledován „u kruháku“. Další velmi exponovaná místa jsou kolem hlavní silnice a to především v místech, kde automobily brzdí nebo naopak zrychlují. Podle Davida ovšem velký hluk produkují i sami domácnosti. Mezi obytnými domy patří k největším zdrojům hluku zahradní technika, jako jsou travní sekačky a motorové pily. Velmi výrazným přispívatelem jsou i domácí zvířata, u nás pak především psi. Pokud hledáte skutečně tiché místo, měli byste se vyhnout i řece. Splav pod skálou produkuje trvalou zvukovou stopu. Naopak místa kam můžete v Radimi vyrazit za skutečným tichem a odpočinout si jsou podle mapy asi tři. Radimský háj, kde byla zároveň naměřena i nejnižší hodnota v obci vůbec, pouhých 13 dB. Potom to je remízek Na Šancích a křižovatka polních cest v polích U mrchovny. David k tomu ještě dodává, že i na těchto klidných místech a při takto nízkých hodnotách hodně záleží i na aktuální povětrnostní situaci. Pokud ale zavládne bezvětří, určitě se vyplatí podle mapy vyrazit na procházku a strávit aspoň pár chvil v tichu.

Celou mapu si můžete prohlédnout v galerii. Autor Vám případné otázky velmi rád zodpoví.  

DALŠÍ ČLÁNKY

Kníže Karel I. z Lichtenštejna 1569 – 1627. Finance – majetek – politika

Mezi aristokratickými rody zemí Koruny české nejvíce rozporů vzbuzují Lichtenštejnové. Konfiskace jejich majetku dle tzv. Benešových dekretů v roce 1945 a lichtenštejnskou stranou vyvolané soudní (neúspěšné) spory mnohdy provázejí „vášně a hněv“, avšak donedávna...

Lichtenštejnové – 400 let knížecího rodu v Čechách

recenze výstavy Ve Slezském zemském muzeu v Opavě se konala výstava Knížata z Lichtenštejna – Páni země opavské a krnovské, kterou byl hodnocen význam tohoto rodu. Její kurátoři se zaměřili na lichtenštejnská panství na Moravě a ve Slezsku, ale královský...

Marie Majerová

Minimálně ve školních hodinách literatury se zřejmě každý z nás setkal se jménem Marie Majerové. České spisovatelky, novinářky a překladatelky. Někteří se možná seznámili i s jejím dílem. Málo kdo by asi ale věděl, co měla Marie Majerová společné s naší...

Zavíříme si nebo zavýříme si?

Jaro je zde a příroda nám to dává, stejně jako každý rok, pomalu ale jistě vědět. Já si myslím, že Radim a její okolí je krásná v každém ročním období, ale jaro v sobě skrývá ještě něco navíc. Něco jako energii života, která čeká na ten správný okamžik, kdy...

NAD STARÝMI FOTOGRAFIEMI II

Díky slavnostnímu otevření nového sportovního areálu, se mi naskytla možnost prostudovat několik starých fotografií s tímto tématem. Děkuji za zpřístupnění obecního i klubového archivu a všem kdo mi umožnili nahlédnout do svých rodinných sbírek. Úvodní fotografie...

Fiat 666NM

Velice mě potěšil zájem o nedávno zveřejněné fotografie z května/června 1945, dokumentující situaci v Radimi. Unikátní fotky tábora Rudé armády, protiletadlového oddílu s kánony 37mm, postaveného na louce u Dobřichova, pak pěkně doplnily původní...

Poslední školní den

K poslednímu červnu patří v naší zemi neodmyslitelně školní vysvědčení. Generace po generaci, prožívá radost ze studijních úspěchů a smutek z neúspěchů. Odměny či naopak tresty potom nabírají různých podob a jsou motivací či strašákem do dalších let....

Stanice Radim

O železniční trati Pečky – Kouřim jsem se v různých souvislostech zmínil již několikrát. Přesto trať, která slouží Radimákům více než 140 let, si jistě zaslouží svoji vlastní kapitolu, která čeká na svoje zpracování. Dnes bych se rád podělil aspoň o zajímavou...

Zajímavé Velikonoce

Dočkali jsme se. Po zimě nastupuje jaro a s ním přicházejí Velikonoce. Pokud se Vám zdá, že letos jsou tyto svátky jara později, máte pravdu. Loni jsme slavili velikonoční neděli již 4. dubna, letos ji slavíme až 17. dubna. Důvodem je pohyblivost těchto svátků....

Prokop

Každý Radimák by měl znát příběh svatého Prokopa, zřejmě našeho nejbližšího svatořečeného rodáka, kterému věnuji toto krátké povídání. Svatý Prokop se narodil v blízké Chotouni. Datum jeho narození není známo, ale odhaduje se, že mohl být vrstevníkem sv. Radima. Toto...