Kam o víkendu za tichem?

Jun 29, 2021 | Zajímavosti

Čas od času je dobré si odpočinout od rušného koloběhu všedního života a to nejen obrazně. Dlouhodobá a intenzivní hluková zátěž, někdy také označovaná jako hlukový smog, má prokazatelně škodlivé účinky na naše zdraví. Proto není od věci vědět, kam je možné v Radimi vyrazit za tichem a odpočinout si.

V dubnu letošního roku vznikla v rámci školního projektu speciální mapa hlukové zátěže uvnitř naší obce a v jejím nebližším okolí. Tato mapa dokonce vyhrála celostátní soutěž o nejlepší mapu na geografické téma za rok 2020/21, kterou pořádá Česká kartografická společnost a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze. S laskavým svolením jejího autora Davida Růžičky, si Vás dovolím s mapou a jeho zajímavými závěry seznámit.

Nejprve je dobré vědět, že hladina hluku se uvádí v decibelech (dB), což je logaritmická jednotka. Proto nárůst o pouhé 3 dB znamená již dvojnásobný hluk. Nárůst o 10 dB desetinásobnou hlukovou zátěž a posun o 20 dB znamená stonásobný skok. V našem běžném okolí jsme obklopeni spoustou různých zvuků. Naše dýchání samo o sobě vytváří hluk kolem 10 dB. Běžné pozadí v přírodě se pohybuje kolem 20 dB. Tichý hovor dosahuje v průměru 40 dB, ale hlučná konverzace i 60 dB. Velkým zdrojem je pak doprava. Například motocykl v plném výkonu může dosahovat až 100 dB a startující letadlo 120 dB. Hodnota 120 dB je už práh bolesti lidského ucha. Hygienické limity vyžadují držet úroveň hluku v nočních hodinách pod 40 dB, tzv. noční klid. Přes den by se člověk měl ideálně pohybovat v prostředí o průměrné zátěži do 50 dB.

A jak jsme dopadli v Radimi? Autor měřil průměrné hodnoty hluku na vybraných místech v naší obci a jejím okolí a zároveň zaznamenával minimální a maximální dosažené hodnoty. Podle dosažených výsledků je vidět, že největším zdrojem hluku v naší obci je doprava. Nejhorší zaznamenaný průměr byl vysledován „u kruháku“. Další velmi exponovaná místa jsou kolem hlavní silnice a to především v místech, kde automobily brzdí nebo naopak zrychlují. Podle Davida ovšem velký hluk produkují i sami domácnosti. Mezi obytnými domy patří k největším zdrojům hluku zahradní technika, jako jsou travní sekačky a motorové pily. Velmi výrazným přispívatelem jsou i domácí zvířata, u nás pak především psi. Pokud hledáte skutečně tiché místo, měli byste se vyhnout i řece. Splav pod skálou produkuje trvalou zvukovou stopu. Naopak místa kam můžete v Radimi vyrazit za skutečným tichem a odpočinout si jsou podle mapy asi tři. Radimský háj, kde byla zároveň naměřena i nejnižší hodnota v obci vůbec, pouhých 13 dB. Potom to je remízek Na Šancích a křižovatka polních cest v polích U mrchovny. David k tomu ještě dodává, že i na těchto klidných místech a při takto nízkých hodnotách hodně záleží i na aktuální povětrnostní situaci. Pokud ale zavládne bezvětří, určitě se vyplatí podle mapy vyrazit na procházku a strávit aspoň pár chvil v tichu.

Celou mapu si můžete prohlédnout v galerii. Autor Vám případné otázky velmi rád zodpoví.  

DALŠÍ ČLÁNKY

Lidé v pralese

Při nedávném rozhovoru s panem starostou jsem se dozvěděl, že zájem čtenářů o radimskou obecní knihovnu je tak malý, že se už nevyplatí držet knihovnu pravidelně otevřenou. Osobně jsem přesvědčen, že je to obrovská škoda. Je pravda, že dnešní doba nabízí daleko...

Kam o víkendu za tichem?

Čas od času je dobré si odpočinout od rušného koloběhu všedního života a to nejen obrazně. Dlouhodobá a intenzivní hluková zátěž, někdy také označovaná jako hlukový smog, má prokazatelně škodlivé účinky na naše zdraví. Proto není od věci vědět, kam je možné...

Kostel sv. Václava

Pokud se vydáme z Radimi směrem na jih, za chvilku se nám na obzoru objeví kostel sv. Václava ve Vrbčanech. Ohrazený kostel s oddělenou zděnou zvonicí stojí na malém návrší obehnán hřbitovní zdí a ochranným valem. Samotná obec Vrbčany se rozprostírá schovaná...

Příběh Jouzův

Genealogie, neboli nauka o rodokmenu, nabývá stále na větší a větší popularitě především díky digitalizaci a dostupnosti písemných pramenů. Nicméně znalost příbuzenských vazeb patřilo vždy k rodinnému stříbru a pro majetné a společensky významné rody přímo...

Záhady a tajemství dobřichovského kostela

Máte rádi záhady a historická tajemství čekající na svá odhalení? Pokud ano, potom nemusíte hned vyrážet na vzdálená exotická místa. Jedno tejemství čeká skoro za rohem a třeba ho odhalíte právě Vy. Asi každý z Radimi bude znát dobřichovský kostel Nejsvětější...

Radim sečtená v číslech

Momentálně probíhající sčítání lidu v České republice mě přivedlo k myšlence, podívat se do historie a zkusit z dostupých dat vytáhnout některé zajímavé statistiky. Předně se podívejme co všechno se historicky sčítalo. Dříve než počty obyvatel, první...

Šuplík, co zbylo na dně

V posledním díle našeho šuplíkového dobrodružství se nejprve podíváme na prvorepublikové stříbrné desetikoruny, dvacetikoruny a potom na několik zajímavých haléřů. Desetikoruny se razily čtyři po sobě jdoucí roky, a to od roku 1930 do roku 1933. Jednalo se o...

Šuplík, jeho další poklady

Uveřejnění našeho prvního článku na téma zapomenutých mincí z první republiky zatím nepřineslo žádné zázračné zbohatnutí, zřejmě nikdo doma nenašel 5 haléř z roku 1924. Proto přinášíme pokračování a nabízíme Vám další zajímavé informace o vzácnějších kusech...

První republika zapomenutá v šuplíku

Nedávno jsme se na Radimáčku dívali, jak vypadala Radim těsně před válkou, v období první republiky. Často nám v domácnostech z této doby přetrvaly po předcích předměty denní potřeby, a to díky jejich bytelné konstrukci, nebo jako uchovávaná památka....

Příjmení v Radimi.

Nedávno jsem byl osloven s prosbou, zda bych mohl zapátrat v radimské historii a pokusit se dohledat informace o předcích z rodinny Hartmannů, ve snaze obohatit jejich rodinný rodokmen, jehož jeden kořen rostl v naší obci více než 100 let. Tento...