Kam o víkendu za tichem?

Jun 29, 2021 | Zajímavosti

Čas od času je dobré si odpočinout od rušného koloběhu všedního života a to nejen obrazně. Dlouhodobá a intenzivní hluková zátěž, někdy také označovaná jako hlukový smog, má prokazatelně škodlivé účinky na naše zdraví. Proto není od věci vědět, kam je možné v Radimi vyrazit za tichem a odpočinout si.

V dubnu letošního roku vznikla v rámci školního projektu speciální mapa hlukové zátěže uvnitř naší obce a v jejím nebližším okolí. Tato mapa dokonce vyhrála celostátní soutěž o nejlepší mapu na geografické téma za rok 2020/21, kterou pořádá Česká kartografická společnost a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze. S laskavým svolením jejího autora Davida Růžičky, si Vás dovolím s mapou a jeho zajímavými závěry seznámit.

Nejprve je dobré vědět, že hladina hluku se uvádí v decibelech (dB), což je logaritmická jednotka. Proto nárůst o pouhé 3 dB znamená již dvojnásobný hluk. Nárůst o 10 dB desetinásobnou hlukovou zátěž a posun o 20 dB znamená stonásobný skok. V našem běžném okolí jsme obklopeni spoustou různých zvuků. Naše dýchání samo o sobě vytváří hluk kolem 10 dB. Běžné pozadí v přírodě se pohybuje kolem 20 dB. Tichý hovor dosahuje v průměru 40 dB, ale hlučná konverzace i 60 dB. Velkým zdrojem je pak doprava. Například motocykl v plném výkonu může dosahovat až 100 dB a startující letadlo 120 dB. Hodnota 120 dB je už práh bolesti lidského ucha. Hygienické limity vyžadují držet úroveň hluku v nočních hodinách pod 40 dB, tzv. noční klid. Přes den by se člověk měl ideálně pohybovat v prostředí o průměrné zátěži do 50 dB.

A jak jsme dopadli v Radimi? Autor měřil průměrné hodnoty hluku na vybraných místech v naší obci a jejím okolí a zároveň zaznamenával minimální a maximální dosažené hodnoty. Podle dosažených výsledků je vidět, že největším zdrojem hluku v naší obci je doprava. Nejhorší zaznamenaný průměr byl vysledován „u kruháku“. Další velmi exponovaná místa jsou kolem hlavní silnice a to především v místech, kde automobily brzdí nebo naopak zrychlují. Podle Davida ovšem velký hluk produkují i sami domácnosti. Mezi obytnými domy patří k největším zdrojům hluku zahradní technika, jako jsou travní sekačky a motorové pily. Velmi výrazným přispívatelem jsou i domácí zvířata, u nás pak především psi. Pokud hledáte skutečně tiché místo, měli byste se vyhnout i řece. Splav pod skálou produkuje trvalou zvukovou stopu. Naopak místa kam můžete v Radimi vyrazit za skutečným tichem a odpočinout si jsou podle mapy asi tři. Radimský háj, kde byla zároveň naměřena i nejnižší hodnota v obci vůbec, pouhých 13 dB. Potom to je remízek Na Šancích a křižovatka polních cest v polích U mrchovny. David k tomu ještě dodává, že i na těchto klidných místech a při takto nízkých hodnotách hodně záleží i na aktuální povětrnostní situaci. Pokud ale zavládne bezvětří, určitě se vyplatí podle mapy vyrazit na procházku a strávit aspoň pár chvil v tichu.

Celou mapu si můžete prohlédnout v galerii. Autor Vám případné otázky velmi rád zodpoví.  

DALŠÍ ČLÁNKY

Hledá se kolo od Jouzy

Není to tak dávno, co jsem na Radimáčku publikoval příběh Jouzův. Příběh jednoho významného rodu, který ovlivnil i radimskou historii. Jsem velice rád, že díky panu Ing. Michalu Jouzovi můžeme ve vyprávění dále navázat. Díky jeho péči je dobře popsán následný vývoj...

Lidé v pralese

Při nedávném rozhovoru s panem starostou jsem se dozvěděl, že zájem čtenářů o radimskou obecní knihovnu je tak malý, že se už nevyplatí držet knihovnu pravidelně otevřenou. Osobně jsem přesvědčen, že je to obrovská škoda. Je pravda, že dnešní doba nabízí daleko...

Kam o víkendu za tichem?

Čas od času je dobré si odpočinout od rušného koloběhu všedního života a to nejen obrazně. Dlouhodobá a intenzivní hluková zátěž, někdy také označovaná jako hlukový smog, má prokazatelně škodlivé účinky na naše zdraví. Proto není od věci vědět, kam je možné...

Kostel sv. Václava

Pokud se vydáme z Radimi směrem na jih, za chvilku se nám na obzoru objeví kostel sv. Václava ve Vrbčanech. Ohrazený kostel s oddělenou zděnou zvonicí stojí na malém návrší obehnán hřbitovní zdí a ochranným valem. Samotná obec Vrbčany se rozprostírá schovaná...

Příběh Jouzův

Genealogie, neboli nauka o rodokmenu, nabývá stále na větší a větší popularitě především díky digitalizaci a dostupnosti písemných pramenů. Nicméně znalost příbuzenských vazeb patřilo vždy k rodinnému stříbru a pro majetné a společensky významné rody přímo...

Záhady a tajemství dobřichovského kostela

Máte rádi záhady a historická tajemství čekající na svá odhalení? Pokud ano, potom nemusíte hned vyrážet na vzdálená exotická místa. Jedno tejemství čeká skoro za rohem a třeba ho odhalíte právě Vy. Asi každý z Radimi bude znát dobřichovský kostel Nejsvětější...

Radim sečtená v číslech

Momentálně probíhající sčítání lidu v České republice mě přivedlo k myšlence, podívat se do historie a zkusit z dostupých dat vytáhnout některé zajímavé statistiky. Předně se podívejme co všechno se historicky sčítalo. Dříve než počty obyvatel, první...

Šuplík, co zbylo na dně

V posledním díle našeho šuplíkového dobrodružství se nejprve podíváme na prvorepublikové stříbrné desetikoruny, dvacetikoruny a potom na několik zajímavých haléřů. Desetikoruny se razily čtyři po sobě jdoucí roky, a to od roku 1930 do roku 1933. Jednalo se o...

Šuplík, jeho další poklady

Uveřejnění našeho prvního článku na téma zapomenutých mincí z první republiky zatím nepřineslo žádné zázračné zbohatnutí, zřejmě nikdo doma nenašel 5 haléř z roku 1924. Proto přinášíme pokračování a nabízíme Vám další zajímavé informace o vzácnějších kusech...

První republika zapomenutá v šuplíku

Nedávno jsme se na Radimáčku dívali, jak vypadala Radim těsně před válkou, v období první republiky. Často nám v domácnostech z této doby přetrvaly po předcích předměty denní potřeby, a to díky jejich bytelné konstrukci, nebo jako uchovávaná památka....