Čas od času je dobré si odpočinout od rušného koloběhu všedního života a to nejen obrazně. Dlouhodobá a intenzivní hluková zátěž, někdy také označovaná jako hlukový smog, má prokazatelně škodlivé účinky na naše zdraví. Proto není od věci vědět, kam je možné v Radimi vyrazit za tichem a odpočinout si.
V dubnu letošního roku vznikla v rámci školního projektu speciální mapa hlukové zátěže uvnitř naší obce a v jejím nebližším okolí. Tato mapa dokonce vyhrála celostátní soutěž o nejlepší mapu na geografické téma za rok 2020/21, kterou pořádá Česká kartografická společnost a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze. S laskavým svolením jejího autora Davida Růžičky, si Vás dovolím s mapou a jeho zajímavými závěry seznámit.
Nejprve je dobré vědět, že hladina hluku se uvádí v decibelech (dB), což je logaritmická jednotka. Proto nárůst o pouhé 3 dB znamená již dvojnásobný hluk. Nárůst o 10 dB desetinásobnou hlukovou zátěž a posun o 20 dB znamená stonásobný skok. V našem běžném okolí jsme obklopeni spoustou různých zvuků. Naše dýchání samo o sobě vytváří hluk kolem 10 dB. Běžné pozadí v přírodě se pohybuje kolem 20 dB. Tichý hovor dosahuje v průměru 40 dB, ale hlučná konverzace i 60 dB. Velkým zdrojem je pak doprava. Například motocykl v plném výkonu může dosahovat až 100 dB a startující letadlo 120 dB. Hodnota 120 dB je už práh bolesti lidského ucha. Hygienické limity vyžadují držet úroveň hluku v nočních hodinách pod 40 dB, tzv. noční klid. Přes den by se člověk měl ideálně pohybovat v prostředí o průměrné zátěži do 50 dB.
A jak jsme dopadli v Radimi? Autor měřil průměrné hodnoty hluku na vybraných místech v naší obci a jejím okolí a zároveň zaznamenával minimální a maximální dosažené hodnoty. Podle dosažených výsledků je vidět, že největším zdrojem hluku v naší obci je doprava. Nejhorší zaznamenaný průměr byl vysledován „u kruháku“. Další velmi exponovaná místa jsou kolem hlavní silnice a to především v místech, kde automobily brzdí nebo naopak zrychlují. Podle Davida ovšem velký hluk produkují i sami domácnosti. Mezi obytnými domy patří k největším zdrojům hluku zahradní technika, jako jsou travní sekačky a motorové pily. Velmi výrazným přispívatelem jsou i domácí zvířata, u nás pak především psi. Pokud hledáte skutečně tiché místo, měli byste se vyhnout i řece. Splav pod skálou produkuje trvalou zvukovou stopu. Naopak místa kam můžete v Radimi vyrazit za skutečným tichem a odpočinout si jsou podle mapy asi tři. Radimský háj, kde byla zároveň naměřena i nejnižší hodnota v obci vůbec, pouhých 13 dB. Potom to je remízek Na Šancích a křižovatka polních cest v polích U mrchovny. David k tomu ještě dodává, že i na těchto klidných místech a při takto nízkých hodnotách hodně záleží i na aktuální povětrnostní situaci. Pokud ale zavládne bezvětří, určitě se vyplatí podle mapy vyrazit na procházku a strávit aspoň pár chvil v tichu.
Celou mapu si můžete prohlédnout v galerii. Autor Vám případné otázky velmi rád zodpoví.