Sbohem 2020!

Dec 27, 2020 | Čtení přes týden

Čas neúprosně odpočítal dalších dvanáct měsíců a my můžeme opět balancovat právě uplynulý rok, aspoň ten rok kalendářní. V mnohém to opravdu bylo neobvyklých dvanáct měsíců, na které budeme jistě dlouho vzpomínat. Bohužel tyto vzpomínky asi nebudou většinou příliš radostné, a to nejenom pro krutou daň, kterou si vybral v podobě mnoha zmařených lidských životů po celém světě, které se ani přes všechna proti pandemická opatření a maximální nasazení zdravotního systému nepodařilo ochránit před novým virem.

Tento rok nám vzal ale i spoustu dalších „obyčejných“ věcí, které jsme dosud považovali za zcela běžné až automatické. Kdo z nás si v prosinci 2019 dokázal jenom představit, že přes noc zmizí možnost cestování a dojde k uzavření hranic? Že po několik měsíců bude platit zákaz nočního vycházení? Že dříve společensky odsuzované zahalování obličeje se stane nutností dneška? Kdo si dovedl představit že návštěva restaurace, kina nebo divadla bude spíše vzácností a na služby kadeřníka se povede pořadník? Nedalo se ani předpokládat, že přístup ke vzdělání se omezí na absolutní minimum a z amatérského sportu, aspoň toho kolektivního, a dalších zájmových aktivit se stane riziková záležitost vyžadující přísnou regulaci. V řádu několika dnů a často i pouhých hodin, byly tyto jisté, pro nás zaběhlé, obyčejné věci vytrhány ze svých letitých kolejí a zcela převráceny.  Pro absolutní většinu společnosti to byl šok a naprosto nová, nečekaná situace. Na druhou stranu je dobré se podívat i na to, co nám ten uplynulý rok dal a co nového nás naučil. Zcela jistě jsme objevili nové možnosti komunikace. Provedla se přirozená a docela hlubková inventura toho, co v životě opravdu důležité je a co zase tak moc důležité pro život není. Děti se opět začaly těšit do školy. Svoji zaslouženou důležitost a hodnotu získal dříve tak běžný mezilidský kontakt. Celá společnost si připomenula, jak důležitý je vzájemný respekt a ohleduplnost. Jakou sílu má prostá lidská pomoc, péče a zájem o druhé. Z každé překonané krize se společnost dokáže poučit. Utrpí několik šrámů, ale nakonec krizi překoná a určitě z ní vyjde o něco chytřejší a silnější.

Koloběh života se v posledních měsících výrazně zpomalil. Pro čísla vyjadřující ekonomickou aktivitu to není radostná zpráva. Ale pro tu druhou, méně sledovanou, ale stejně tak důležitou nematerialistickou část našeho života, to zase tak špatné zpráva být nemusí. Konec roku 2020 bude pomalejší, tišší a klidnější, než obvykle konce roku bývají. Zkusme toho využít a poctivě se s ním rozloučit. Využijme těch posledních pár dnů a ujasněme si co nám rok 2020 vzal, na co je dobré rychle zapomenout a o co nás naopak obohatil. Zcela jistě se nám to v tom roce následujícím bude hodit.

Tomáš Růžička

DALŠÍ ČLÁNKY

Sníh k zimě patří

Začátek prosince 2023 se zapíše do historie střední Evropy intenzivním nástupem zimy. Po relativně teplém podzimu převzala zima nadvládu pořádnou nadílkou sněhu s to hned během prvních dvou dnů. Trochu jsem zapátral v historie a podíval se, jak to bylo se...

Goodbye Bedřich!

Když jsem v roce 2019 začal dávat dohromady první podklady k plánovaným obecním oslavám 700 letého výročí, nenapadlo mě, že postupně přepíšeme obecní dějiny tak trochu od základu. Jedním z prvních nálezů bylo ve své podstatě šokující zjištění, že přes sto let udávaný,...

Masopust

Na 21. 2. letos připadá tzv. Masopustní úterý. Jedná se o hlavní den masopustního veselí, které vždy předchází Popeleční středě a následující postní době. Jedná se o slovanský svátek s kořeny, které sahají až do raného středověku. Během posledních tří dnů před...

Svatohavelské posvícení

Uplynulá třetí neděle v měsíci říjnu, byla provázena tradičním Svatohavelským posvícením, které připravilo pro své návštěvníky muzeum lidových staveb v Kouřimi. Kdo si našel čas a zavítal do kouřimského skanzenu, rozhodně neprohloupil. Skanzen...

Nad starými fotografiemi

Tento příspěvek navazuje na již na publikované články o historii v naší obci. Více než čtení, to ale dnes bude o unikátních starých fotografiích, které si mi podařilo dohledat. Hned první fotografie v záhlaví je zajímavá tím, že i přes špatnou kvalitu...

Stalo se před 665 lety

Historie je natolik rozmanitá, že je obtížné vyzdvihnout jeden „nejvýznamnější“ moment. Přesto se většinou významné události úspěšně drží v obecném povědomí po mnoho generací. Občas se však může stát, že nějaká opravdu významná událost postupem času upadne...

Sousedi v akci

Na konci roku 2019 jsme si přáli lepší rok 2020, bohužel nepřišel. V prosinci roku 2020 jsme si přáli lepší rok 2021, ani toto přání se nám nesplnilo, ale v posledních měsících jsme aspoň uvěřili, že lepší po-pandemické lepší časy by mohl přinést ten s dvojkami,...

Bedřich nebo Slavibor

Tímto článkem se vracím k samému začátku Radimáčku, kdy jsem se díky předpokládanému výročí obce v roce 2020, věnoval otázce, jak stará je naše Radim. Co se zpočátku zdálo jako jednoduchý úkol, skončilo překvapivým zjištěním, které jsem detailně rozebral v první...

Zlaté prasátko

Čas je neúprosný, ale spravedlivý dirigent našeho bytí, poctivě odpočítal další rok a na jeho konci nám servíruje nejkrásnější svátky, Vánoce. O významu Vánoc, jako o druhém nejdůležitějším křesťanském svátku připomínajícím narození Ježíše Krista, je známo mnoho, ale...

Letadla nad Radimí

Tento příspěvek je určen pro milovníky letectví, především pro obdivovatelé jeho průkopníků. V naší obci by se asi dnes již těžko hledal soused, který ještě neviděl letadlo. I dnes, v době, kdy cestovní ruch dramaticky zabrzdila přítomná pandemie, se stačí...