Nad starými fotografiemi

Jul 13, 2022 | Čtení přes týden

Tento příspěvek navazuje na již na publikované články o historii v naší obci. Více než čtení, to ale dnes bude o unikátních starých fotografiích, které si mi podařilo dohledat. Hned první fotografie v záhlaví je zajímavá tím, že i přes špatnou kvalitu zachycuje kamenný most podhledem od dnešního sportovního areálu, i s lípami na obou stranách. Kdo si poslechl kapitoly v živé kronice, rozpozná na pravé straně „lípu v lípě“ o které se zmiňuji a která, bohužel, krátce po druhé světové válce po letní bouři padla a srazila pod ní stojící sochu. Fotka se díky tomu dá datovat na konec války. K dispozici mám záběr i z druhé strany, kde na místě dnešního hřiště je vidět ještě původní panská louka.

Druhá fotografie je z června 1945. Kdo si přečetl článek o osvobození obce, dočetl se, že na konci května 1945 dorazil do obce silný protiletadlový oddíl Rudé armády, který si na louce do Dobřichova vybudovat tábor pro více než 400 mužů. Na konci svého pobytu sehráli vojáci s místním oddílem kopané přátelské utkání, které skončilo remízou 5:5. Fotka pochází z tohoto zápasu. Pro nás je zajímavá tím, že aspoň trochu zachycuje původní fotbalové hřiště, tzv. „plivátko“, s dřevěnou brankovou konstrukcí. Zároveň bych chtěl zde poprosit o pomoc. Pokud někdo pozná některého místního hráče, velice ocením, když se se mnou spojí a o tuto informaci se podělí.

“plivátko”

Další tři fotografie zachycují samotný vojenský tábor. Především celkový pohled je unikátní a dává nám přehled o jeho vlastním rozložení. Ve střední části jsou do řad postaveny protiletadlové kanóny, ráže 37 mm vzoru 1939. Kvalita fotografie není dobrá, ale napočítal jsem 15 kusů. Vpravo je do dvou proudů, k Dobřichovu, zaparkován autopark. V linii podle Výrovky pak stojí řada dřevěných domků. První vlevo měla stát podle popisu pamětníků polní kuchyně, tu nelze na fotografii rozpoznat, nebo na fotografii zachycena vůbec není. Pro dobrou orientaci slouží pečecké komíny v pozadí. Slavností brána se stráží, je potom bývalá, dnes už zaniklá cesta, pěšina, do Dobřichova. Zajímavá je i poslední fotografie z autoparku se třemi vojáky. V druhé řadě jde rozpoznat automobily značky GAZ, které pravděpodobně sloužily jako tahače pro děla, nicméně první automobil o který se vojáci opírají, jsem zatím nebyl schopen identifikovat. Zvláštností je, že řízení má na pravé straně, takže jistá není ani země výroby. Velice tedy ocením každou pomoc s identifikací tohoto vybavení, které v Radimi sloužilo. Děkuji a těším se na další, virtuální, nebo pro zájemce i fyzické setkání, nad starými fotografiemi.

DALŠÍ ČLÁNKY

Sníh k zimě patří

Začátek prosince 2023 se zapíše do historie střední Evropy intenzivním nástupem zimy. Po relativně teplém podzimu převzala zima nadvládu pořádnou nadílkou sněhu s to hned během prvních dvou dnů. Trochu jsem zapátral v historie a podíval se, jak to bylo se...

Goodbye Bedřich!

Když jsem v roce 2019 začal dávat dohromady první podklady k plánovaným obecním oslavám 700 letého výročí, nenapadlo mě, že postupně přepíšeme obecní dějiny tak trochu od základu. Jedním z prvních nálezů bylo ve své podstatě šokující zjištění, že přes sto let udávaný,...

Masopust

Na 21. 2. letos připadá tzv. Masopustní úterý. Jedná se o hlavní den masopustního veselí, které vždy předchází Popeleční středě a následující postní době. Jedná se o slovanský svátek s kořeny, které sahají až do raného středověku. Během posledních tří dnů před...

Svatohavelské posvícení

Uplynulá třetí neděle v měsíci říjnu, byla provázena tradičním Svatohavelským posvícením, které připravilo pro své návštěvníky muzeum lidových staveb v Kouřimi. Kdo si našel čas a zavítal do kouřimského skanzenu, rozhodně neprohloupil. Skanzen...

Nad starými fotografiemi

Tento příspěvek navazuje na již na publikované články o historii v naší obci. Více než čtení, to ale dnes bude o unikátních starých fotografiích, které si mi podařilo dohledat. Hned první fotografie v záhlaví je zajímavá tím, že i přes špatnou kvalitu...

Stalo se před 665 lety

Historie je natolik rozmanitá, že je obtížné vyzdvihnout jeden „nejvýznamnější“ moment. Přesto se většinou významné události úspěšně drží v obecném povědomí po mnoho generací. Občas se však může stát, že nějaká opravdu významná událost postupem času upadne...

Sousedi v akci

Na konci roku 2019 jsme si přáli lepší rok 2020, bohužel nepřišel. V prosinci roku 2020 jsme si přáli lepší rok 2021, ani toto přání se nám nesplnilo, ale v posledních měsících jsme aspoň uvěřili, že lepší po-pandemické lepší časy by mohl přinést ten s dvojkami,...

Bedřich nebo Slavibor

Tímto článkem se vracím k samému začátku Radimáčku, kdy jsem se díky předpokládanému výročí obce v roce 2020, věnoval otázce, jak stará je naše Radim. Co se zpočátku zdálo jako jednoduchý úkol, skončilo překvapivým zjištěním, které jsem detailně rozebral v první...

Zlaté prasátko

Čas je neúprosný, ale spravedlivý dirigent našeho bytí, poctivě odpočítal další rok a na jeho konci nám servíruje nejkrásnější svátky, Vánoce. O významu Vánoc, jako o druhém nejdůležitějším křesťanském svátku připomínajícím narození Ježíše Krista, je známo mnoho, ale...

Letadla nad Radimí

Tento příspěvek je určen pro milovníky letectví, především pro obdivovatelé jeho průkopníků. V naší obci by se asi dnes již těžko hledal soused, který ještě neviděl letadlo. I dnes, v době, kdy cestovní ruch dramaticky zabrzdila přítomná pandemie, se stačí...