Sníh k zimě patří

Dec 2, 2023 | Čtení přes týden

Začátek prosince 2023 se zapíše do historie střední Evropy intenzivním nástupem zimy. Po relativně teplém podzimu převzala zima nadvládu pořádnou nadílkou sněhu s to hned během prvních dvou dnů. Trochu jsem zapátral v historie a podíval se, jak to bylo se sněhovou pokrývkou u nás v obci. Kdo by hledal takovou pěknou ladovskou zimu, neodskakoval by zase až tak moc do minulosti, protože populární písničku „Ladovská zima“, složil Jarek Nohavica inspirován zimou 2005/06. To u nás leželo v průměru 10 cm, ale výjimečné bylo, že tu sníh s námi zůstal poměrně dlouho. Z hlediska intenzivního sněžení byl výjimečný březen roku 1970, kdy v prvním týdnu v Radimi nasněžilo v několika vlnách až 36 cm. Kdo by chtěl ale vědět nejvyšší oficiálně naměřenou hodnotu vůbec, pak bych ukázal na 18. ledna 2010, kdy v naší obci leželo 42 cm. Uvidíme, zda tento rekord v letošní zimě vydrží.

Pro nížinu je pokrývka nad 10 cm už nadprůměrná, nicméně pokud se podíváme na horské meteorologická stanice, jsou jejich průměrné hodnoty pochopitelně vyšší. V České republice zatím vyhrává Lysá Hora s pokrývkou vysokou 491 cm. Tento český rekord byl, zaznamenám v roce 1911. Necelých 5 metrů je už pořádná porce, nicméně ve stejném roce byla v Kalifornii v USA naměřena peřina s výškou celých 11,5 m. Tehdy se jednalo se o světový rekord, který ale v roce 1927 pokořila japonská stanice Ibuki, která zapsala zatím nejvyšší oficiálně zaznamenanou hodnotu a to 11,82 m.

DALŠÍ ČLÁNKY

Sníh k zimě patří

Začátek prosince 2023 se zapíše do historie střední Evropy intenzivním nástupem zimy. Po relativně teplém podzimu převzala zima nadvládu pořádnou nadílkou sněhu s to hned během prvních dvou dnů. Trochu jsem zapátral v historie a podíval se, jak to bylo se...

Goodbye Bedřich!

Když jsem v roce 2019 začal dávat dohromady první podklady k plánovaným obecním oslavám 700 letého výročí, nenapadlo mě, že postupně přepíšeme obecní dějiny tak trochu od základu. Jedním z prvních nálezů bylo ve své podstatě šokující zjištění, že přes sto let udávaný,...

Masopust

Na 21. 2. letos připadá tzv. Masopustní úterý. Jedná se o hlavní den masopustního veselí, které vždy předchází Popeleční středě a následující postní době. Jedná se o slovanský svátek s kořeny, které sahají až do raného středověku. Během posledních tří dnů před...

Svatohavelské posvícení

Uplynulá třetí neděle v měsíci říjnu, byla provázena tradičním Svatohavelským posvícením, které připravilo pro své návštěvníky muzeum lidových staveb v Kouřimi. Kdo si našel čas a zavítal do kouřimského skanzenu, rozhodně neprohloupil. Skanzen...

Nad starými fotografiemi

Tento příspěvek navazuje na již na publikované články o historii v naší obci. Více než čtení, to ale dnes bude o unikátních starých fotografiích, které si mi podařilo dohledat. Hned první fotografie v záhlaví je zajímavá tím, že i přes špatnou kvalitu...

Stalo se před 665 lety

Historie je natolik rozmanitá, že je obtížné vyzdvihnout jeden „nejvýznamnější“ moment. Přesto se většinou významné události úspěšně drží v obecném povědomí po mnoho generací. Občas se však může stát, že nějaká opravdu významná událost postupem času upadne...

Sousedi v akci

Na konci roku 2019 jsme si přáli lepší rok 2020, bohužel nepřišel. V prosinci roku 2020 jsme si přáli lepší rok 2021, ani toto přání se nám nesplnilo, ale v posledních měsících jsme aspoň uvěřili, že lepší po-pandemické lepší časy by mohl přinést ten s dvojkami,...

Bedřich nebo Slavibor

Tímto článkem se vracím k samému začátku Radimáčku, kdy jsem se díky předpokládanému výročí obce v roce 2020, věnoval otázce, jak stará je naše Radim. Co se zpočátku zdálo jako jednoduchý úkol, skončilo překvapivým zjištěním, které jsem detailně rozebral v první...

Zlaté prasátko

Čas je neúprosný, ale spravedlivý dirigent našeho bytí, poctivě odpočítal další rok a na jeho konci nám servíruje nejkrásnější svátky, Vánoce. O významu Vánoc, jako o druhém nejdůležitějším křesťanském svátku připomínajícím narození Ježíše Krista, je známo mnoho, ale...

Letadla nad Radimí

Tento příspěvek je určen pro milovníky letectví, především pro obdivovatelé jeho průkopníků. V naší obci by se asi dnes již těžko hledal soused, který ještě neviděl letadlo. I dnes, v době, kdy cestovní ruch dramaticky zabrzdila přítomná pandemie, se stačí...