Zlaté prasátko

Dec 23, 2021 | Čtení přes týden

Čas je neúprosný, ale spravedlivý dirigent našeho bytí, poctivě odpočítal další rok a na jeho konci nám servíruje nejkrásnější svátky, Vánoce. O významu Vánoc, jako o druhém nejdůležitějším křesťanském svátku připomínajícím narození Ježíše Krista, je známo mnoho, ale jak vypadaly Vánoce před rozšířením křesťanství? Jak se asi slavilo na radimském hradišti a v osadách rozsetých kolem Výrovky? Možná Vás překvapí, že některé symboly z těchto časů jsme si zachovali až do naší dnešní doby.

Vánoce, jako oslava narození Ježíše Krista, se objevují až od sedmého století. Další staletí ale ještě trvalo, než je křesťanství postupně rozšířilo až do našeho prostoru. V našem případě se dá předpokládat, že k většímu rozmachu došlo za vlády Slavníkovců. Do té doby převládala tradiční slovanská oslava zimního slunovratu. Zimní slunovrat, odpozorovaný předchozími generacemi, přímo vybízel naše předky k přemýšlení. Kam a proč se ztratí slunce?

Slované věřili, že „staré“ Slunce vyhasíná a odchází. Zima v té době kraluje a nastává nejdelší tajemná noc. Před západem se sešla celá vesnice kolem velikého ohně. Oheň měl za úkol uchovat světlo vyhaslého Slunce přes noc a ochránit vesnici a její obyvatele od všeho zlého. Vesničané společně večeřeli, především dostupné věci, jako byla jablka a ořechy. Tyto symboly nám přetrvaly až do dnešních dnů. Dále se ve velkém pojídal česnek, který zaháněl zlo. Lidé se často převlékali za maškary, inspirované bájnými zvířaty a v okolní přírodě hledali poklady. Vesnice společně bděly kolem ohně až do rozbřesku. Zakokrháním kohouta, nebo prvním paprskem světla začala hlavní část oslav znovuzrození Slunce, resp. Slunečního Boha Dažboga. Ženy ke snídani připravily pšeničné placky. Muži pečovali o oheň, který byl třeba znovu pořádně rozhořet. Na ohni se dopoledne peklo prase, které měl v poledne Bůh slunce nejlépe osvítit zlatým paprskem. Až odtud se traduje kult zlatého prasátka, kterého se měl dočkat každý, kdo vydržel u ohně až do rána bdít.

Oslavy zimního slunovratu trvaly pak až do 6. ledna a v řadě kultur je tomu tak dodnes. Oheň se nám transformoval do svíčky. Namísto znovuzrození Boha Dažboga slavíme narození Ježíška. Vepřové bylo, aspoň v Čechách, nahrazeno v 19. století kaprem, který byl v té době módním a dostupných zpestřením jídelníčku. To hlavní nám ale díky Bohu přetrvává, pospolitost a naděje.

Šťastné svátky.

DALŠÍ ČLÁNKY

Sníh k zimě patří

Začátek prosince 2023 se zapíše do historie střední Evropy intenzivním nástupem zimy. Po relativně teplém podzimu převzala zima nadvládu pořádnou nadílkou sněhu s to hned během prvních dvou dnů. Trochu jsem zapátral v historie a podíval se, jak to bylo se...

Goodbye Bedřich!

Když jsem v roce 2019 začal dávat dohromady první podklady k plánovaným obecním oslavám 700 letého výročí, nenapadlo mě, že postupně přepíšeme obecní dějiny tak trochu od základu. Jedním z prvních nálezů bylo ve své podstatě šokující zjištění, že přes sto let udávaný,...

Masopust

Na 21. 2. letos připadá tzv. Masopustní úterý. Jedná se o hlavní den masopustního veselí, které vždy předchází Popeleční středě a následující postní době. Jedná se o slovanský svátek s kořeny, které sahají až do raného středověku. Během posledních tří dnů před...

Svatohavelské posvícení

Uplynulá třetí neděle v měsíci říjnu, byla provázena tradičním Svatohavelským posvícením, které připravilo pro své návštěvníky muzeum lidových staveb v Kouřimi. Kdo si našel čas a zavítal do kouřimského skanzenu, rozhodně neprohloupil. Skanzen...

Nad starými fotografiemi

Tento příspěvek navazuje na již na publikované články o historii v naší obci. Více než čtení, to ale dnes bude o unikátních starých fotografiích, které si mi podařilo dohledat. Hned první fotografie v záhlaví je zajímavá tím, že i přes špatnou kvalitu...

Stalo se před 665 lety

Historie je natolik rozmanitá, že je obtížné vyzdvihnout jeden „nejvýznamnější“ moment. Přesto se většinou významné události úspěšně drží v obecném povědomí po mnoho generací. Občas se však může stát, že nějaká opravdu významná událost postupem času upadne...

Sousedi v akci

Na konci roku 2019 jsme si přáli lepší rok 2020, bohužel nepřišel. V prosinci roku 2020 jsme si přáli lepší rok 2021, ani toto přání se nám nesplnilo, ale v posledních měsících jsme aspoň uvěřili, že lepší po-pandemické lepší časy by mohl přinést ten s dvojkami,...

Bedřich nebo Slavibor

Tímto článkem se vracím k samému začátku Radimáčku, kdy jsem se díky předpokládanému výročí obce v roce 2020, věnoval otázce, jak stará je naše Radim. Co se zpočátku zdálo jako jednoduchý úkol, skončilo překvapivým zjištěním, které jsem detailně rozebral v první...

Zlaté prasátko

Čas je neúprosný, ale spravedlivý dirigent našeho bytí, poctivě odpočítal další rok a na jeho konci nám servíruje nejkrásnější svátky, Vánoce. O významu Vánoc, jako o druhém nejdůležitějším křesťanském svátku připomínajícím narození Ježíše Krista, je známo mnoho, ale...

Letadla nad Radimí

Tento příspěvek je určen pro milovníky letectví, především pro obdivovatelé jeho průkopníků. V naší obci by se asi dnes již těžko hledal soused, který ještě neviděl letadlo. I dnes, v době, kdy cestovní ruch dramaticky zabrzdila přítomná pandemie, se stačí...