Malovaný most

Feb 27, 2021 | Čtení přes týden

Toto čtení bych rád věnoval našemu kamennému mostu U Čtyř svatých. Jeho minulost i význam pro naši obec jsem již zpracoval v jedné kapitole Živé kroniky. Zájemce o podrobnosti tedy odkazuji na tento příspěvek. Osobně jsem přesvědčen, že se jedná o objekt, který za poslední staletí odvedl a stále pro radimáky odvádí neocenitelnou službu. V minulosti byl součástí rybničního díla, které bylo lokálním zdrojem obživy. Byl to jeden z prvních kamenných mostů v okolí, který bezpečně převáděl pocestné i vozy přes řeku Výrovku. Přečkal několik povodní, včetně té poslední v roce 2013 a díky své původní sochařské výzdobě světců od mistra Platzera, byl po několik desetiletí chloubou, duchovním zastavením i kulturním prvkem v koloritu naší obce. Svoji technickou funkci tento most plní po nedávné rekonstrukci dodnes a já vyslovuji přání, aby se snad v blízké budoucnosti vrátil i k těm ostatním, dnes již zaniklým kulturním rolím. Ne náhodou jsem most U Čtyř svatých vybral i jako ikonickou předlohu pro logo Radimáčku.

Nedávno mě náhoda svedla do cesty se začínající nadějnou malířkou, paní Andreou Soukupovou z Vrbčan. Slovo dalo slovo a během několika dní byl na světě krásný, malovaný obrázek našeho mostu, se kterým bych se rád s Vámi, po svolení autorky, tímto podělil. Fotografií mostu mám ve svém archivu nespočet, ale takto krásně vymalovaný obraz je první. Z kronik vím, že několik obrazů našeho mostu v historii již vzniklo, a dokonce jeden z nich vyhrál i lokální výtvarnou soutěž, ale bohužel, zatím jsem neměl tu příležitost tyto obrazy spatřit. Nicméně díky paní Soukupové je teď tato mezera velmi pěkně zacelena. Moc jí tímto děkuji.

Díky aktivitě a nadšení autorky se navíc zrodila další skvělá myšlenka. Zkusit společný projekt a pro vyobrazení mostu oslovit další amatérské i profesionální malíře, kteří pod odborným vedením paní Anny Tiché zpracují hned několik dalších malovaných obrazů, které pro Vás na Radimáčku velmi rád virtuálně vystavím. Při svolení autorů bychom rádi obrázky následně nabídli i do dobročinné aukce, jejíž výtěžek půjde na SOS dětské vesničky. Jsem hluboce přesvědčen, že celá akce bude dělat radost Vám, sousedům, dětem v SOS dětských vesničkách, a nakonec i autorům samotným.

Pro více informací sledujte Radimáčka, budu Vás včas o chystané výstavě i aukci informovat. Nakonec poprosím Vás čtenáře, sdílet tento projekt i s dalšími sousedy, tak aby společná práce přinesla všem co nejvíce radosti.

DALŠÍ ČLÁNKY

Nejvyšší stavba v republice a počasí

Počasí je vděčné téma k diskuzi, protože je zásadní a neoddělitelnou součástí našeho života. Přímo ovlivňuje náš aktuální komfort, stejně tak jako rozhoduje o úrodě či neúrodě a o kvalitě dané lokality pro život. Nejinak je tomu u nás v Radimi. Většinou...

Pivovarnictví

Pokud se půjdete v těchto dnech pozdního léta projít do okolí radimského háje, určitě narazíte na keř, jehož plody výrazně připomínají svým vzhledem chmelové šišky. Ve skutečnosti se jedná o tzv. divoký nešlechtěný chmel otáčivý, žijící připomínka naší bohaté a...

Stále ve hře!

Nejrozšířenější kolektivní sport v Radimi je a vždy byla kopaná. Místní fotbalový klub Viktoria Radim, po vynucené pauze opět ožil aktivní činností a to napříč všemi věkovými kategoriemi. Přes omezení kvůli probíhající rekonstrukci sportovního areálu obnovily...

Pouť

Na konci června, poslední neděli v měsíci, se v Radimi každoročně slaví pouť. Většina si pod poutí představí kolotoče, houpačky a další atrakce určené především pro děti, střelnice a stánky se všemožným zbožím, hlasitou hudbu a světelné blikající efekty....

K2CO3

V tomto příspěvku bych se rád vrátil k jednomu zaniklému řemeslu. Řemeslu, které bylo dobře známo už od starověku. U nás v Čechách zažilo svůj největší rozmach v 18. století. Poměrně rychle ale zaniklo a to hned v první polovině 19. století, kdy...

Osvobození

Před 76. lety prožívali Radimáci, stejně jako většina Středních Čech a Prahy, jeden z nejvíce dramatických týdnů v celé historii. Zatímco většina Evropy již slavila konec válečného utrpení, v našem regionu se přeskupovaly německé bojové skupiny včetně...

Románová Radim

Pokud máte rádi historický román, je tento příspěvek určen především Vám. Téma literatury v naší obci můžeme pojmout různě, navíc historie naší radimské obecní knihovny je bohatá a určitě o ní zpracuji jednu samostatnou kapitolu. Tentokrát bych Vám ale rád...

Tip na výlet?

Něco pro milovníky vojenské historie na našem okrese. Čas ubíhá a co byla včera realita, dnes je už historie. Tentokrát bych Vás pozval na toulky po stopách Československé armády v našem nejbližším okolí. Ano, přestože Radim není a nebyla nijak úzce spojena...

Velikonoce, svátky jara

Jsou tu Velikonoce, pro křesťany svátky znovuzrození Ježíše Krista. Pro spoustu z nás krásné svátky jara. Přestože církevní význam Velikonoc je poměrně dobře známý, v současné době je jejich duchovní rozměr nahrazen spíše společenským a kulturním pojetím. Zřejmě je to...

Jonášova chalupa

vítám Vás u dalších toulek radimskou historií. Tentokrát se spolu vydáme na virtuální naučnou stezku, která překlene hned několik staletí. Stezka nám ukáže, jak se v Radimi žilo, bydlelo, a navíc se dozvíme trochu více o jednom rodu, který nejenom v Radimi,...