Románová Radim

Apr 24, 2021 | Čtení přes týden

Pokud máte rádi historický román, je tento příspěvek určen především Vám. Téma literatury v naší obci můžeme pojmout různě, navíc historie naší radimské obecní knihovny je bohatá a určitě o ní zpracuji jednu samostatnou kapitolu. Tentokrát bych Vám ale rád nabídl opravdovou třešničku, možná přímo delikatesu a věřím, že si na ní pochutnájí nejenom milovníci románů.

Nejprve si prosím prohlédnětě obrázek nad tímto článkem. Uhodli byste co zachycuje? Pokud se dáte podat, potom Vám prozradím, že obrázek zachycuje italskou operní zpěvačku Malerbi, tajnou lásku Wolfgang Amádea Mozarta, jak odpočívá v komnatě radimského zámku jednoho letního odpoledne roku 1786. Obrázek namaloval pan Vojtěch Kubašta v roce 1948  jako ilustraci k reedici historického životopisného románu Mozart, román génia, který napsal František Josef Čečetka v roce 1925 a která vyšla v roce 1948 pod názvem Sbohem Milovaná. Obrázek Malerbi při čtení knihy uvádí první kapitolu, která se celá odehrává v naší Radimi, na radimském zámku.

František Josef Čečetka byl významný, ikdyž dnes již zapomenutý český spisovatel. Narodil se v roce 1871 a zemřel za okupace v roce 1942 v Praze. Ve své době bylo jeho dílo populární a srovnatelné například s vrstevníkem Aloisem Jiráskem. František Čečetka byl velice plodný spisovatel a za svůj život napsal kolem stovky různých děl. Jeho nejsilnější formou byly především životopisné romány. Mozart, román génia pak patří k těm nejvíce ceněným. Je pravda, že jeho dílo bylo oblíbeno především samotnými čtenáři. Daleko chladnější hodnocení dostával ale od literární kritiky. František Čečetka byl učitel, který působil v Nymburku a Poděbradech. Sám se ale považoval hlavně za spisovatele.

Děj románu zachycuje kus Mozartova života spojeného s Prahou, počínaje jeho fenomenálním úspěchem s Figarovou svatbou, strhující vznik Dona Giovanniho i jeho poslední návštěvu v roce 1791, kdy na objednávku komponuje za pouhých 18 dnů operu La clemenza di Tito, k příležitosti korunovace Leopolda II českým králem. Celý Mozartův příběh se odehrává s pozadím našeho kraje a to především díky dalším románovým postavám, doktoru Františku Xaverovi Něměčkovi, rodákovi ze Sadské, který byl ve skutečnosti blízkým Mozartovým přítelem a později učitelem a vychovatelem jeho syna Karla a učiteli Plačkovi, nadanému hudebníkovi, který s Mozartem občas hrával. Učitel Plaček vyučoval původně v Radimi na zámku a později v Pístech a Hradišku. I tato postava je opravdová a doložená. Je známo, že František Čečetka dbal na přesnost historických detailů a při své práci si vždy důkladně prostudoval spoustu  místních archiválií a každé románové místo osobně navštívil. Samozřejmě že v jeho románech je i řada dalších smyšlených postav, dialogů a romantických zápletek, tak aby děj byl poutavý pro čtenáře. Celý děj je silně vlastenecký a poplatný meziválečné době svého vzniku. Nicméně vykreslení místopisu, včetně naší Radimi, hlavní události a historické momenty jsou pravdivé.

V románu se Radim vyskytuje několikrát. Kromě první kapitoly je dost velký prostor věnován další skutečné události, vítání českých korunovačních klenotů v Plaňanech při jejich návratu z Vídně do Prahy v roce 1791, kdy se u plaňanské fary schází obyvatelstvo a představitelé všech okolních obcí. Z Vavákových pamětí víme, že tato událost byla opravdu velkolepá a přivítání v Plaňanech bylo opravdu nejslavnostnější z celé jejich cesty. Poslední zmínkou je potom slavný královský hon v radimské bažatnici, který pro dvůr zorganizoval kníže Lichtenstein a o kterém se ještě dlouho vyprávělo.

Více Vám z děje už prozrazovat nebudu. Snad jen, že skutečná návštěva Mozarta v Sadské a na Hradišku nikdy nebyla prokázána a je pouhou doměnkou. V Sadské ale zcela jistě pobýval později Mozartův syn Karel. Kdo ale máte rádi literaturu, potom se i tak můžete nechat unášet kočárem od Sadské do radimského zámku cestou v Hruškách, kolem božích muk na tatecké silnici. Můžete se s Plačkem procházet v letním večeru zámeckou zahradou a pak nocí prchat kolem Výrovky do radimského háje. Původní vydání románu Mozart, román génia i pozdější vydání Sbohem milovaná se dá stále sehnat v antikvariátech. Pokud by si někdo chtěl knihu vypůjčit a přečíst, nebo se dovědět více o autorovi Františku Josefu Čečetkovi, neváhejte se na mě obrátit.

DALŠÍ ČLÁNKY

Sníh k zimě patří

Začátek prosince 2023 se zapíše do historie střední Evropy intenzivním nástupem zimy. Po relativně teplém podzimu převzala zima nadvládu pořádnou nadílkou sněhu s to hned během prvních dvou dnů. Trochu jsem zapátral v historie a podíval se, jak to bylo se...

Goodbye Bedřich!

Když jsem v roce 2019 začal dávat dohromady první podklady k plánovaným obecním oslavám 700 letého výročí, nenapadlo mě, že postupně přepíšeme obecní dějiny tak trochu od základu. Jedním z prvních nálezů bylo ve své podstatě šokující zjištění, že přes sto let udávaný,...

Masopust

Na 21. 2. letos připadá tzv. Masopustní úterý. Jedná se o hlavní den masopustního veselí, které vždy předchází Popeleční středě a následující postní době. Jedná se o slovanský svátek s kořeny, které sahají až do raného středověku. Během posledních tří dnů před...

Svatohavelské posvícení

Uplynulá třetí neděle v měsíci říjnu, byla provázena tradičním Svatohavelským posvícením, které připravilo pro své návštěvníky muzeum lidových staveb v Kouřimi. Kdo si našel čas a zavítal do kouřimského skanzenu, rozhodně neprohloupil. Skanzen...

Nad starými fotografiemi

Tento příspěvek navazuje na již na publikované články o historii v naší obci. Více než čtení, to ale dnes bude o unikátních starých fotografiích, které si mi podařilo dohledat. Hned první fotografie v záhlaví je zajímavá tím, že i přes špatnou kvalitu...

Stalo se před 665 lety

Historie je natolik rozmanitá, že je obtížné vyzdvihnout jeden „nejvýznamnější“ moment. Přesto se většinou významné události úspěšně drží v obecném povědomí po mnoho generací. Občas se však může stát, že nějaká opravdu významná událost postupem času upadne...

Sousedi v akci

Na konci roku 2019 jsme si přáli lepší rok 2020, bohužel nepřišel. V prosinci roku 2020 jsme si přáli lepší rok 2021, ani toto přání se nám nesplnilo, ale v posledních měsících jsme aspoň uvěřili, že lepší po-pandemické lepší časy by mohl přinést ten s dvojkami,...

Bedřich nebo Slavibor

Tímto článkem se vracím k samému začátku Radimáčku, kdy jsem se díky předpokládanému výročí obce v roce 2020, věnoval otázce, jak stará je naše Radim. Co se zpočátku zdálo jako jednoduchý úkol, skončilo překvapivým zjištěním, které jsem detailně rozebral v první...

Zlaté prasátko

Čas je neúprosný, ale spravedlivý dirigent našeho bytí, poctivě odpočítal další rok a na jeho konci nám servíruje nejkrásnější svátky, Vánoce. O významu Vánoc, jako o druhém nejdůležitějším křesťanském svátku připomínajícím narození Ježíše Krista, je známo mnoho, ale...

Letadla nad Radimí

Tento příspěvek je určen pro milovníky letectví, především pro obdivovatelé jeho průkopníků. V naší obci by se asi dnes již těžko hledal soused, který ještě neviděl letadlo. I dnes, v době, kdy cestovní ruch dramaticky zabrzdila přítomná pandemie, se stačí...