Baba Jaga na Radimi

Nov 13, 2021 | Čtení přes týden

Baba Jaga, také někdy nazývaná Ježibaba, je mýtická postava slovanského folklóru. Většinou je zobrazovaná jako zlovolná, ošklivá stařena, škodící svému okolí. Čisté ztělesnění zla a závisti, obývající špatně přístupnou chaloupku na kuří nožce. Chaloupku na kuří nožce jsme v Radimi zatím neměli, aspoň jsem o ní nedohledal žádné písemné záznamy. Ale babu Jagu v radimské historii překvapivě najdeme. Věřte nebo ne, ale Jaga na Radimi prokazatelně žila.

Psalo se září roku 1884 a do Radimi přišel učitel Josef Tůma. Rodák z Kutné Hory, který začínal na radimské škole svoji veleúspěšnou učitelskou kariéru. Josef se postupně propracoval až na ministerstvo školství. Byl to velice činorodý člověk, který se věnoval celé řadě činností. Během svého života publikoval spoustu odborné i populární literatury. Pomáhal utvářet moderní systém vzdělávání. Zakládal a rozšiřoval lidové knihovny a aktivoval společenský život v obcích, kde působil. Josef nechyběl snad v žádném místním zájmovém spolku a jeho dílo zůstává dnes trochu nespravedlivě opomíjeno. Každopádně pro dnešní příspěvek je důležité, že Josef Tůma se aktivně zajímal i o archeologii. Díky tomu se seznámil se doktorem Josefem Ladislavem Píčem a správcem radimského panství Vaňkem. Právě na radimském zámku se často scházela tato společnost k večerním odborným archeologickým diskuzím. Těchto schůzek se často účastnila i vychovatelka na radimském zámku, slečna Jaga Žáková.

Podle kusých záznamů, které máme k dispozici, zámecká vychovatelka Jaga byla milá, inteligentní a pohledná slečna. Snad právě proto se místní učitel během návštěv zámku do Jagy zamiloval a v roce 1890 jí pojal za svoji manželku. Po sňatku Jaga opustila místo radimské vychovatelky a následovala Josefa na další místa jeho učitelského působení. I přes zjevný konflikt ve vzhledu i charakteru k mýtické stařeně, můžeme s určitou pravděpodobností předpokládat, že si radimské zámecká droboť, aspoň občas ulevila zvoláním „pozor jde baba Jaga“.

O Jaze Žákové, provdané Tůmové, ještě víme, že se narodila 8.10. 1860. Že svým vystupováním a inteligencí pronikla do ryze pánského společenství diskutujících vzdělanců, což na tu dobu nebylo vůbec obvyklé. Zcela jistě se jednalo o zajímavou postavu radimské historie, která si zaslouží naší pozornost. Však která obec se může pochlubit, že na místním zámku žila baba Jaga.   

DALŠÍ ČLÁNKY

Letadla nad Radimí

Tento příspěvek je určen pro milovníky letectví, především pro obdivovatelé jeho průkopníků. V naší obci by se asi dnes již těžko hledal soused, který ještě neviděl letadlo. I dnes, v době, kdy cestovní ruch dramaticky zabrzdila přítomná pandemie, se stačí...

Baba Jaga na Radimi

Baba Jaga, také někdy nazývaná Ježibaba, je mýtická postava slovanského folklóru. Většinou je zobrazovaná jako zlovolná, ošklivá stařena, škodící svému okolí. Čisté ztělesnění zla a závisti, obývající špatně přístupnou chaloupku na kuří nožce. Chaloupku na kuří nožce...

Nejvyšší stavba v republice a počasí

Počasí je vděčné téma k diskuzi, protože je zásadní a neoddělitelnou součástí našeho života. Přímo ovlivňuje náš aktuální komfort, stejně tak jako rozhoduje o úrodě či neúrodě a o kvalitě dané lokality pro život. Nejinak je tomu u nás v Radimi. Většinou...

Pivovarnictví

Pokud se půjdete v těchto dnech pozdního léta projít do okolí radimského háje, určitě narazíte na keř, jehož plody výrazně připomínají svým vzhledem chmelové šišky. Ve skutečnosti se jedná o tzv. divoký nešlechtěný chmel otáčivý, žijící připomínka naší bohaté a...

Stále ve hře!

Nejrozšířenější kolektivní sport v Radimi je a vždy byla kopaná. Místní fotbalový klub Viktoria Radim, po vynucené pauze opět ožil aktivní činností a to napříč všemi věkovými kategoriemi. Přes omezení kvůli probíhající rekonstrukci sportovního areálu obnovily...

Pouť

Na konci června, poslední neděli v měsíci, se v Radimi každoročně slaví pouť. Většina si pod poutí představí kolotoče, houpačky a další atrakce určené především pro děti, střelnice a stánky se všemožným zbožím, hlasitou hudbu a světelné blikající efekty....

K2CO3

V tomto příspěvku bych se rád vrátil k jednomu zaniklému řemeslu. Řemeslu, které bylo dobře známo už od starověku. U nás v Čechách zažilo svůj největší rozmach v 18. století. Poměrně rychle ale zaniklo a to hned v první polovině 19. století, kdy...

Osvobození

Před 76. lety prožívali Radimáci, stejně jako většina Středních Čech a Prahy, jeden z nejvíce dramatických týdnů v celé historii. Zatímco většina Evropy již slavila konec válečného utrpení, v našem regionu se přeskupovaly německé bojové skupiny včetně...

Románová Radim

Pokud máte rádi historický román, je tento příspěvek určen především Vám. Téma literatury v naší obci můžeme pojmout různě, navíc historie naší radimské obecní knihovny je bohatá a určitě o ní zpracuji jednu samostatnou kapitolu. Tentokrát bych Vám ale rád...

Tip na výlet?

Něco pro milovníky vojenské historie na našem okrese. Čas ubíhá a co byla včera realita, dnes je už historie. Tentokrát bych Vás pozval na toulky po stopách Československé armády v našem nejbližším okolí. Ano, přestože Radim není a nebyla nijak úzce spojena...