Baba Jaga na Radimi

Nov 13, 2021 | Čtení přes týden

Baba Jaga, také někdy nazývaná Ježibaba, je mýtická postava slovanského folklóru. Většinou je zobrazovaná jako zlovolná, ošklivá stařena, škodící svému okolí. Čisté ztělesnění zla a závisti, obývající špatně přístupnou chaloupku na kuří nožce. Chaloupku na kuří nožce jsme v Radimi zatím neměli, aspoň jsem o ní nedohledal žádné písemné záznamy. Ale babu Jagu v radimské historii překvapivě najdeme. Věřte nebo ne, ale Jaga na Radimi prokazatelně žila.

Psalo se září roku 1884 a do Radimi přišel učitel Josef Tůma. Rodák z Kutné Hory, který začínal na radimské škole svoji veleúspěšnou učitelskou kariéru. Josef se postupně propracoval až na ministerstvo školství. Byl to velice činorodý člověk, který se věnoval celé řadě činností. Během svého života publikoval spoustu odborné i populární literatury. Pomáhal utvářet moderní systém vzdělávání. Zakládal a rozšiřoval lidové knihovny a aktivoval společenský život v obcích, kde působil. Josef nechyběl snad v žádném místním zájmovém spolku a jeho dílo zůstává dnes trochu nespravedlivě opomíjeno. Každopádně pro dnešní příspěvek je důležité, že Josef Tůma se aktivně zajímal i o archeologii. Díky tomu se seznámil se doktorem Josefem Ladislavem Píčem a správcem radimského panství Vaňkem. Právě na radimském zámku se často scházela tato společnost k večerním odborným archeologickým diskuzím. Těchto schůzek se často účastnila i vychovatelka na radimském zámku, slečna Jaga Žáková.

Podle kusých záznamů, které máme k dispozici, zámecká vychovatelka Jaga byla milá, inteligentní a pohledná slečna. Snad právě proto se místní učitel během návštěv zámku do Jagy zamiloval a v roce 1890 jí pojal za svoji manželku. Po sňatku Jaga opustila místo radimské vychovatelky a následovala Josefa na další místa jeho učitelského působení. I přes zjevný konflikt ve vzhledu i charakteru k mýtické stařeně, můžeme s určitou pravděpodobností předpokládat, že si radimské zámecká droboť, aspoň občas ulevila zvoláním „pozor jde baba Jaga“.

O Jaze Žákové, provdané Tůmové, ještě víme, že se narodila 8.10. 1860. Že svým vystupováním a inteligencí pronikla do ryze pánského společenství diskutujících vzdělanců, což na tu dobu nebylo vůbec obvyklé. Zcela jistě se jednalo o zajímavou postavu radimské historie, která si zaslouží naší pozornost. Však která obec se může pochlubit, že na místním zámku žila baba Jaga.   

DALŠÍ ČLÁNKY

Sníh k zimě patří

Začátek prosince 2023 se zapíše do historie střední Evropy intenzivním nástupem zimy. Po relativně teplém podzimu převzala zima nadvládu pořádnou nadílkou sněhu s to hned během prvních dvou dnů. Trochu jsem zapátral v historie a podíval se, jak to bylo se...

Goodbye Bedřich!

Když jsem v roce 2019 začal dávat dohromady první podklady k plánovaným obecním oslavám 700 letého výročí, nenapadlo mě, že postupně přepíšeme obecní dějiny tak trochu od základu. Jedním z prvních nálezů bylo ve své podstatě šokující zjištění, že přes sto let udávaný,...

Masopust

Na 21. 2. letos připadá tzv. Masopustní úterý. Jedná se o hlavní den masopustního veselí, které vždy předchází Popeleční středě a následující postní době. Jedná se o slovanský svátek s kořeny, které sahají až do raného středověku. Během posledních tří dnů před...

Svatohavelské posvícení

Uplynulá třetí neděle v měsíci říjnu, byla provázena tradičním Svatohavelským posvícením, které připravilo pro své návštěvníky muzeum lidových staveb v Kouřimi. Kdo si našel čas a zavítal do kouřimského skanzenu, rozhodně neprohloupil. Skanzen...

Nad starými fotografiemi

Tento příspěvek navazuje na již na publikované články o historii v naší obci. Více než čtení, to ale dnes bude o unikátních starých fotografiích, které si mi podařilo dohledat. Hned první fotografie v záhlaví je zajímavá tím, že i přes špatnou kvalitu...

Stalo se před 665 lety

Historie je natolik rozmanitá, že je obtížné vyzdvihnout jeden „nejvýznamnější“ moment. Přesto se většinou významné události úspěšně drží v obecném povědomí po mnoho generací. Občas se však může stát, že nějaká opravdu významná událost postupem času upadne...

Sousedi v akci

Na konci roku 2019 jsme si přáli lepší rok 2020, bohužel nepřišel. V prosinci roku 2020 jsme si přáli lepší rok 2021, ani toto přání se nám nesplnilo, ale v posledních měsících jsme aspoň uvěřili, že lepší po-pandemické lepší časy by mohl přinést ten s dvojkami,...

Bedřich nebo Slavibor

Tímto článkem se vracím k samému začátku Radimáčku, kdy jsem se díky předpokládanému výročí obce v roce 2020, věnoval otázce, jak stará je naše Radim. Co se zpočátku zdálo jako jednoduchý úkol, skončilo překvapivým zjištěním, které jsem detailně rozebral v první...

Zlaté prasátko

Čas je neúprosný, ale spravedlivý dirigent našeho bytí, poctivě odpočítal další rok a na jeho konci nám servíruje nejkrásnější svátky, Vánoce. O významu Vánoc, jako o druhém nejdůležitějším křesťanském svátku připomínajícím narození Ježíše Krista, je známo mnoho, ale...

Letadla nad Radimí

Tento příspěvek je určen pro milovníky letectví, především pro obdivovatelé jeho průkopníků. V naší obci by se asi dnes již těžko hledal soused, který ještě neviděl letadlo. I dnes, v době, kdy cestovní ruch dramaticky zabrzdila přítomná pandemie, se stačí...